Lista aktualności Lista aktualności

Do następnego rajdu!

Ani upał, ani kleszcze, ani wypełnione wodą rowy nie przeszkodziły nam w radosnym przemierzaniu tras XI Rajdu Ekoturystycznego.

Większość tras tegorocznej edycji Rajdu rozpoczynała się i kończyła w Lasce - przepięknej miejscowości nad Zbrzycą, będącej niegdyś siedzibą Nadleśnictwa Laska.

To przy dawnym budynku nadleśnictwa znajduje się obecnie boisko, plac zabaw, wiata ogniskowa - rekreacyjny teren, z którego startowaliśmy i do którego zmierzaliśmy.

Tematyka tegorocznej edycji była jak najbardziej na czasie - dzień wcześniej, 17 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. I choć samo pustynnienie jeszcze nam nie grozi, to problemy z suszą są już niestety naszą codziennością.

Uzbrojeni w zestaw rajdowca: koszulkę z logo rajdu, Lasów państwowych i Zaborskiego Parku Krajobrazowego, pamiątkowy metalowy znaczek, , butelkę filtrującą wodę, mapę tras rajdowych oraz pakiet nasion kwietnej łąki (do wykorzystania w ogródku) ruszyliśmy na 3 trasy piesze i 3 trasy rowerowe, a przewodnicy z nadleśnictw Przymuszewo, Rytel, Lipusz i Osusznica  oraz Zaborskiego Parku Krajobrazowego starali się przekazać jak najwięcej informacji o tym jak możemy wodę oszczędzać, jakie działania podejmujemy jako leśnicy aby wodę w środowisku zatrzymywać i czym skutkuje jej brak.

Jako Nadleśnictwo Przymuszewo mamy się czym pochwalić, bo już od początku XXI wieku podjęliśmy działania na rzecz małej retencji odbudowując stare, XIX wieczne pruskie systemy nawodnienia łąk w dolinie rzeki Kulawy oraz w Lasce. Także większość rezerwatów (pięć z sześciu) znajdujących się na gruntach w zarządzie nadleśnictwa, to rezerwaty związane z siedliskami wodnymi - torfowiska i jeziora lobeliowe, a większość użytków ekologicznych to także bagna. Ciekawostką są także znajdujące się u nas powierzchniowe pomniki przyrody – źródliska.

Rajd zakończył się wspólnym posiłkiem w Lasce - grochówki i kiełbaski wystarczyło dla wszystkich. Odbyło się także losowanie nagród wśród uczestników. 

W trakcie Rajdu towarzyszyła nam także ekipa filmowa z ośrodka LP w Bedoniu. Niedługo więc podzielimy się z Wami pamiątkowym rajdowym reportażem.