Lista aktualności Lista aktualności

Ekshumacja nad Zbrzycą

Kolejny niemiecki żołnierz spocznie na cmentarzu wojennym.

Od zakończenia II wojny światowej minęło już 75 lat, a jednak nasze lasy ciągle jeszcze kryją w sobie ślady tamtych strasznych czasów. W drzewach tkwią nadal odłamki pocisków, a pod ziemią niewybuchy i zakopane magazyny amunicji.

Dla wielu lasy stały się także miejscem ich ostatniego spoczynku. Jednak dzięki staraniom polskiej Fundacji Pamięć i Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi powstało na terenie naszego kraju 13 miejsc (cmentarzy lub kwater na cmentarzach) na które przenoszone są odnalezione i ekshumowane szczątki żołnierzy niemieckich oraz ludności cywilnej narodowości niemieckiej.

https://dzieje.pl/aktualnosci/prezes-fundacji-pamiec-stosunek-do-cmentarzy-niemieckich-jest-wyrazem-chrzescijanstwa

30 grudnia odbyła się ekshumacja na terenie leśnictwa Zbrzyca przy moście w Śluzie. Grób w pobliżu mostu był nam znany, jednak z wypowiedzi miejscowych wynikało, że prawdopodobnie miejsce pochówku może być „gdzieś w pobliżu”. Takie informacje przekazaliśmy archeologom gdy pond rok wcześniej dokonywali ekshumacji żołnierza z grobu przy drodze z miejscowości Leśno do Parzyna (https://przymuszewo.torun.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/ekshumacja-zolnierza-niemieckiego)

Okazało się jednak, że szczątki żołnierza znajdowały się w oznaczonym miejscu. Pochowany był mężczyzną w wieku około 20-25 lat, który zginął prawdopodobnie od trafienia odłamkiem w głowę. Znaleziono przy nim różnego rodzaju guziki (w tym mundurowe), resztki maski przeciwgazowej oraz zegarek.

Szczątki żołnierza przeniesione zostały na cmentarz wojenny w Glinnej, w gminie Stare Czarnowo.

https://www.stareczarnowo.pl/aktualnosci/pokaz/323_cmentarz_wojenny_zolnierzy_niemieckich_w_glinnej

Dziękujemy wykonawcy prac ekshumacyjnych, firmie Detekt Usługi Archeologiczne za udostepnienie zdjęć i informacji.