Lista aktualności Lista aktualności

X rajd ekoturystyczny za nami!

Upał nieco dawał się we znaki, ale nie przeszkodził nam cieszyć się pięknem zaborskiej przyrody

Po rocznej przerwie znowu spotkaliśmy się na leśnych szlakach Ziemi Zaborskiej by poprawić kondycję i posłuchać o przyrodzie.

Pszczoły nie zawsze chciały się nam pokazywać, choć wypatrywaliśmy ich uważnie - w końcu Rajd odbywał sie pod hasłem "Pszczoły wracają do lasu". Nie przeszkodziło to nam jednak pogawędzić o tych miodnych i tych pozostałych, które są nieco w ich cieniu, niezauważane, niedoceniane. Było więc i o murarkach, trzmielach i smuklikach. Było o życiu w rojach i życiu samotniczym. Gniazdach w ziemi, w drewnie, korze. I o tym, jak bardzo są one wszystkie dla nas ważne.

Nie mogło zabraknąć i słowa o gatunkach obcych i rodzimych. Odpowiadaliśmy też na wszystkie (także i te trudne) pytania o gospodarkę leśną - zręby, grodzenia, uprawy, ochronę przeciwpożarową.

Rajd organizowaliśmy wspólnie z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym oraz nadleśnictwami Rytel, Lipusz i Osusznica.

W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną nie było wspólnego zakończenia - na posiłek w Widnie docieraliśmy w różnym czasie, by uniknąć zbyt dużego zgormadzenia. Tutaj wielkie podziękowania dla ekipy z Zaborskiego Parku za świetną organizację i zgranie czasowe.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło będą wspominać ten upalny dzień i zechcą wrócić z nami na szlak w przyszłym roku.

Zapraszamy!