Asset Publisher Asset Publisher

Dolina Kulawy

Największy z naszych rezerwatów

„Dolina Kulawy” to rezerwat wodny, którego celem ochrony jest zachowanie kompleksu torfowisk soligenicznych, źródlisk, jezior oraz leśnych i nieleśnych ekosystemów lądowych z charakterystycznymi dla tych ekosystemów biocenozami.

Powierzchnia rezerwatu to obecnie 247,03 ha, a otuliny 275,63 ha (do roku 2023 było to 154,55 ha i 350,40 ha). Rezerwat położony jest na terenie dwóch nadleśnictw: Osusznicy i Przymuszewa (leśnictwa: Bukówki i Laska) oraz na gruntach będących w zarządzie PGW Wody Polskie, Starosty Bytowskiego oraz Gminy Studzienice.

Rezerwat położony jest w rynnie subglacjalnej przecinającej sandr rzeki Brdy. Obecność pokładów kredy jeziornej przyczyniła się do wykształcenia się specyficznych biocenoz, w których zaobserwować można gatunki roślin chronionych, rzadkich i zagrożonych wyginięciem, m.in. obuwik pospolity, nasięźrzał pospolity, lipiennik Loesela, kruszczyk błotny, storczyk drobnokwiatowy.

Dolina Kulawy jest również ostoją dla wielu gatunków zwierząt, np. kumaka nizinnego, bobra, wydry czy traszki grzebieniastej

Od 2023 r. w granice rezerwatu zostało włączone m.in. jezioro Duże Głuche, które jest miejscem rozrodu ptaków wodno-błotnych takich jak nurogęś, gągoł czy zimorodek

Rezerwat został powołany Zarządzeniem RDOŚ w Gdańsku z dnia 8 lipca 2009 r. (obecnie obowiązuje Zarządzenie RDOŚ w Gdańsku z dnia 16 maja 2023 r.).

 

Dane w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody