Rezerwaty przyrody Rezerwaty przyrody

Piecki

Pięć różnorodnych obiektów we wspólnej otulinie.

„Piecki” to rezerwat florystyczny, w którego skład wchodzi pięć obiektów otoczonych wspólną otuliną. Są nimi trzy jeziora: Piecki, Piecki Małe i Kaczewo oraz dwa torfowiska otoczone borem bagiennym.

Powierzchnia rezerwatu to 19,42 ha, a otuliny 93,85 ha. W całości położony jest na gruntach Skarbu Państwa, z czego 16,31 ha na gruntach Nadleśnictwa (leśnictwo Antoniewo).

Jezioro Piecki jest jeziorem lobeliowym, otoczonym na całej długości linii brzegowej lasem. Ma strome brzegi południowe, zachodnie i północno-zachodnie, pozostałe raczej płaskie. Jezioro Piecki Małe również jest całkowicie otoczone lasem, ma brzegi dość strome, w południowej części przechodzące w rozległe torfowiska niskie, przejściowe i wysokie. Jezioro Kaczewo ma wysoki i stromy brzeg północny, pozostałe są płaskie i zatorfione, zwłaszcza brzeg zachodni przechodzi w rozległe torfowiska przejściowe i wysokie.

Najcenniejszymi składnikami flory rezerwatu są: lobelia jeziorna, poryblin jeziorny, turzyca strunowa i bagienna, rosiczka owalna i długolistna oraz bagnica torfowa.

Rezerwat został powołany Rozporządzeniem Nr 14/2001 Wojewody Pomorskiego z dnia 21 listopada 2001 r. (obecnie obowiązuje Zarządzenie RDOŚ w Gdańsku z dnia 13 października 2015 r.).

Dane w Centralnym Rejestrze Form OChrony Przyrody