Lista aktualności Lista aktualności

Ekshumacja w leśnictwie Bukówki

Od zakończenia II wojny światowej minie w tym roku już 78 lat, a jednak nasze lasy ciągle jeszcze kryją w sobie ślady tamtych strasznych czasów. W drzewach tkwią nadal odłamki pocisków, a pod ziemią niewybuchy i zakopane magazyny amunicji.

Dla wielu lasy stały się także miejscem ich ostatniego spoczynku. Jednak dzięki staraniom polskiej Fundacji Pamięć i Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi powstało na terenie naszego kraju 13 miejsc (cmentarzy lub kwater na cmentarzach) na które przenoszone są odnalezione i ekshumowane szczątki żołnierzy niemieckich oraz ludności cywilnej narodowości niemieckiej.

https://dzieje.pl/aktualnosci/prezes-fundacji-pamiec-stosunek-do-cmentarzy-niemieckich-jest-wyrazem-chrzescijanstwa

W ostatnich latach miały na terenie naszego Nadleśnictwa miejsce dwie ekshumacje z oznaczonych grobów: nad rzeką Zbrzycą oraz przy drodze Leśno - Parzyn. W tym roku na podstawie Decyzji IPN nr 21/2019 odbyła się ekshumacja na terenie leśnictwa Bukówki. Miejsce nie było oznaczone, pamięć o nim trwała wśród mieszkańców wsi położonych w pobliżu miejsa pochówku.

Prace ekshumacyje trwały trzy dni, gdyż mogiła okazała się być grobem zbiorowym, w którym złożono aż 22 osoby. Część szczątków była niekompletna, pradopodobnie przez wcześniejszą, powojenną, niedokładną ekshumację. Przy pogrzebanych znaleziono różna przedmioty, takie jak nożyczki, łyżki, guziki, sygnet. Według przeprowadzonych badań wszystkie pochowane osoby to mężczyźni w wieku od 16-18 lat do 50 lat.

Szczątki żołnierzy przeniesione zostały na cmentarz wojenny w Glinnej, w gminie Stare Czarnowo.

https://www.stareczarnowo.pl/aktualnosci/pokaz/323_cmentarz_wojenny_zolnierzy_niemieckich_w_glinnej

Dziękujemy wykonawcy prac ekshumacyjnych, firmie Detekt Usługi Archeologiczne za udostepnienie zdjęć i informacji.