Asset Publisher Asset Publisher

Zakaz wstępu do lasu - zabieg agrolotniczy

Nadleśnictwo wprowadza zakaz od 24 maja do 16 czerwca

Termin obowiązywania zakazu: od 24 maja do 16 czerwca (z możliwością zmiany po opublikowaniu stosownego komunikatu)

Lokalizacja: obszary leśne w Leśnictwach Antoniewo, Czernica, Kokoszka, Młynek, Zbrzyca.

Przyczyna: wielkoobszarowy biologiczny zabieg ograniczania liczebności gąsienic brudnicy mniszki

Podczas spotkania kwalifikacyjnego z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku podjęto decyzję  o wykonaniu zabiegu ograniczania liczebności gąsienic brudnicy mniszki, które uszkadzają aparat asymilacyjny (igły) i wpływają na kondycję zdrowotną drzew.

Na podstawie analizowanych danych uzyskanych z wielomiesięcznych obserwacji  lasów pod kątem występowania zagrożenia ze strony owadów, do zabiegu zakwalifikowano obszary leśne o powierzchni 2828,16 ha położone w leśnictwach Antoniewo, Czernica, Kokoszka, Młynek, Zbrzyca oraz lasy prywatne obrebu ewidencyjnego Swornegacie, wskazane w postaci załączonej mapy. 

Na bieżąco zakazy wstępu do lasu można również śledzić pod adresem https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl

Zabieg agrolotniczy zostanie wykonany przy użyciu środka FORAY 76B, jest to środek mikorobiologiczny o działaniu owadobójczym. Zawiera on szczep bakterii  Bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki  ABTS-351. Preparat działa wybiórczo na gąsienice żywiące się liśćmi/igłami drzew. Bakteria zasiedla przewody pokarmowe gąsienic wytwarzając tam białka o toksycznym działaniu. Gąsienice, które zjedzą igły pokryte środkiem powinny zginąć w czasie 7 dni.

Teren objęty okresowym zakazem wstępu do lasu zostanie oznakowany tablicami informacyjnymi o zakazie wstępu do lasu  z podaniem przyczyny wprowadzenia zakazu.

Oprysk będzie realizowany samolotem typu M18B Dromader w godzinach porannych i wieczornych przy sprzyjającej pogodzie (dni bezwietrzne i bezdeszczowe).

 

Okres prewencji po wykonanym zabiegu to czas do momentu wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin.