Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenia występujące w lesie

Korzystając z lasów, które są dynamicznym ekosystemem musisz mieć świadomość tego co może Cię w tym lesie spotkać. Poniżej przedstawiamy potencjalne zagrożenia, na które możesz natknąć się w czasie pobytu w lesie.

Wybierając się do lasu powinieneś wiedzieć, że:


- las tworzą drzewa, zarówno te żywe jak i martwe, musisz być przygotowany na to, że z drzew spadają gałęzie i szyszki, a w okresie zimowym zgromadzony na nich śnieg. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych (silne wiatry, intensywne opady „mokrego” śniegu) może dojść do złamania drzewa lub jego wyrwania z korzeniami. Musisz także zwracać uwagę na to co znajduje się na podłożu, gałęzie, konary i wystające z ziemi korzenie to nieodłączny element tego ekosystemu;


- musisz pamiętać, że pogoda zmienną jest. Wybierając się do lasu powinieneś przygotować się na to, że pogoda może się zmienić. Zabierz ze sobą coś przeciwdeszczowego, naładuj telefon przed wyjściem. Gdy prognozy pogody przewidują możliwość wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych przełóż wycieczkę do lasu na inny dzień;


- w lesie zdarzają się pożary, które są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Stanowią zagrożenie dla drzew, zwierząt i nas, ludzi. Szczególnie „palnym” okresem w roku jest wiosna, przyczyniają się do tego zalegąjące po zimie suche pozostałości roślinne i niestety często brak rozwagi ludzi, którzy te pozostałości wypalają. Dlatego jeśli widzisz pożar niezwłocznie powiadom o tym Straż Pożarną, a sam oddal się w bezpieczne miejsce;


- las jest domem dzikich zwierząt, a my jesteśmy w nim gośćmi. Zachowania dzikich zwierząt nie da się przewidzieć, dlatego przy spotkaniach z nimi zachowaj ostrożność. Musisz być przygotowany na to, że możesz spotkać na swej drodze, np. żmiję zygzakowatą (jedynego jadowitego węża w naszym kraju). Las to również dom dla mniejszych mieszkańców: kleszcze, komary, osy, mrówki, pająki to w lesie normalność. Pamiętaj, że leśne zwierzęta mogą przenosić choroby, np. wściekliznę, boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. By uniknąć chorób przenoszonych przez kleszcze zadbaj o odpowiedni strój: długie spodnie, obuwie zakrywające stopę, a po powrocie do domu weź prysznic i sprawdź czy ewentualnie jakiś kleszcz nie zdążył Cię ukąsić.


- las jest pełen różnych roślin i grzybów, jednak część z nich jest trująca. Zbieraj tylko te rośliny i grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne. I pamiętaj, aby nie niszczyć niejadalnych lub trujących roślin i grzybów, ponieważ są one ważnym elementem ekosystemu leśnego.


- las to miejsce gdzie prowadzimy prace związane z jego zagospodarowaniem. Gdy widzisz tablice „Zakaz wstępu” respektuj ją dla własnego bezpieczeństwa.Gospodarowanie lasami wiąże się także z pozyskaniem drewna. Ścinka drzew to  bardzo niebezpieczne zajęcie. Osoby wykonujące te prace muszą mieć specjalne uprawnienia pozwalające na ich wykonywanie, przechodzą także szkolenia z zakresu BHP. Pracownicy zakładów usług leśnych są wyposażeni w specjalistyczne ubrania ochronne i kaski. Dlatego będąc na spacerze w lesie nie wchodź na powierzchnie, na których prowadzone są jakiekolwiek prace leśne. Zadbaj w ten sposób o własne bezpieczeństwo i spokojną pracę innych.

- wędrując po lesie możesz natknąć się  na pozostawione w lesie wnyki, sidła lub inne pułapki zastawione na zwierzynę przez kłusowników. Fakt odnalezienia takich nielegalnych pułapek zgłoś do nadleśnictwa.

- jeśli będziesz trzymać się wyznaczonych szlaków zminimalizujesz ryzyko zabłądzenia w lesie. Jednak na wszelki wypadek zaopatrz się w mapę papierową terenu i aplikację mapową (np. aplikacja mBDL).


Zapraszamy do bezpiecznego korzystania z lasów!